Muzeum w Grudziądzu

Załóżmy, że wybraliśmy się do Grudziądza. Co warto zobaczyć? Jak spędzić czas? Zwiedzanie Grudziądza należałoby zacząć od wizyty w Muzeum. Z kilku względów. Zespół dawnego klasztoru benedyktynek, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. To tutaj w kameralnych wnętrzach klasztoru prezentowana jest Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. Czego możemy się tu spodziewać?

W kolekcji znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań. Ale to nie wszystko. Kolejny obiekt, w którym mieści się Muzeum, to słynne grudziądzkie spichrze. Usytuowane są one na wysokiej skarpie i tworzą unikatowy ciąg obronny, charakterystyczny dla nadwiślańskiej panoramy miasta. Wszystkie reprezentują jednolity typ architektury użytkowo-obronnej.

Przejdźmy do konkretów. W najstarszym grudziądzkim spichlerzu przylegającym do Bramy Wodnej mieści się wystawa „Historia Grudziądza”. Na czterech kondygnacjach spichrza prezentowane są dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny. Idźmy dalej. Kolejne wystawy prezentowane są w salach Spichrza nr 13-15. Tutaj znajdują się ekspozycje archeologiczne: „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”, „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”, „Grudziądz w okresie wpływów rzymskich” oraz „Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu”. W spichlerzu nr 17 znajdziemy poświęconą kawalerzystom wystawę: „Polski mundur kawaleryjski 1914-1945” a także ekspozycje „Bronisław Malinowski (1951 -1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta”. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, coś, co go zainteresuje.

Oczywiście nie uważam, że to miejsce idealne dla każdego. Niektórzy nie przepadają za tego typu atrakcjami. Ale wiem, że są osoby, którym na pewno spodoba się taka wycieczka! Miłego pobytu w Grudziądzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.