Jakie rodzaje nakryć głowy nadają się na różne okazje? Dlaczego w upalne dni należy obowiązkowo nosić coś na głowie? Co nam daje ochrona przeciwsłoneczna? O tym wszystkim poniżej.
Nakrycie głowy chroni przed zimnem, deszczem, wiatrem, także insektami (np. komarami), ale przede wszystkim w okresie letnich upałów zapewnia ochronę przed słońcem. Jak wszyscy doskonale wiemy nie od dziś, ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna. Często jednak zapominamy o tym, żeby ją stosować. Choć oczywiście słońce ma dobroczynne działanie na ludzki organizm, to jednak promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe. Pamiętajmy o tym nie tylko podczas urlopu na plaży, wędrowania po nasłonecznionych górskich stokach czy żeglowania, ale także na co dzień.
W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów nakryć głowy. Można je zatem dowolnie dobierać do okoliczności i stroju. Duży wybór czapek, kapeluszy, chust, kominów, a nawet moskitier można znaleźć w sklepie: https://www.hobby4men.com/odziez-i-obuwie/czapki-kapelusze-i-kominiarki.
Rodzaje nakryć głowy
Nakrycie głowy powinno być przede wszystkim dopasowane do okoliczności, w jakich mamy zamiar je nosić. Inne nakrycie głowy będzie dobrze spełniało swoją funkcję w górach czy na biwaku, inne na plaży czy podczas żeglowania, a jeszcze inne w mieście. Oczywiście można je także spokojnie dopasować do stroju. My skupimy się na tych przydatnych w terenie.
Oto kilka rodzajów nakryć głowy, o których zabraniu należy pamiętać, gdy wybieramy się latem i wiosną w tzw. teren:
- taktyczne czapki z daszkiem
Letnie czapki z daszkiem wykonane są zazwyczaj z dość lekkiego i oddychającego materiału. Daszek dodatkowo chroni oczy. Czapki są w uniwersalnym rozmiarze, gdyż posiadają regulację obwodu. Rozmiar regulowany jest za pomocą taśmy. Posiadają otwory wentylacyjne, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy podczas upałów. Niektóre modele są wykonane częściowo z siatki, dzięki czemu przewiewność jest jeszcze większa. Mogą mieć naszyte rzepy pozwalające na personalizację czapki. Dostępne są tradycyjne baseballówki i militarne patrolówki, zazwyczaj w kamuflażu pustynnym i leśnym. Takie nakrycie głowy przyda się nie tylko w terenie, ale także na co dzień.
- kapelusze
Kapelusze bardziej niż czapki osłaniają twarz ze względu na dość duże rondo. Zazwyczaj mają odpinaną osłonę na kark i otwory wentylacyjne. Występują w kilku rozmiarach, ale posiadają także dodatkową regulację obwodu. Mają doczepiony troczek, by kapelusz nie spadł z głowy np. podczas wiatru. Może stanowić także istotny element kamuflażu głowy na przykład podczas wykonywania zdjęć dzikiej przyrody.
- chusty arafatki (Shemagh/Kefija)
Jest to tradycyjne nakrycie głowy używane na Bliskim Wschodzie. Ze względu na swoją uniwersalność stosowane jest także przez jednostki specjalne, survivalowców oraz miłośników turystyki. Chroni głowę i twarz przed słońcem, wiatrem i piaskiem, a także zimnem (np. w nocy na pustyni). Używa się jej także jako filtru do oddychania podczas burzy piaskowej. Taka chusta ma także dodatkowe funkcje takie jak awaryjny bandaż lub temblak oraz ręcznik czy hubka do rozpalania ognia. Oczywiście ze względu na kolorystykę chusta jest maskująca. Obecnie arafatek używają brytyjskie i amerykańskie siły specjalne stacjonujące w Afganistanie.
- kominy termoaktywne
Komin termoaktywny w wersji letniej (jesienno-zimowe są grubsze, często podszyte polarem)można z powodzeniem nosić także na głowie, ponieważ jest wielofunkcyjny. Szybko schnie, odprowadzając pot na zewnątrz. Wykonany jest z materiałów przyjemnych i delikatnych dla skóry. Dostępne są także modele z jonami srebra, które mają działania antybakteryjne – hamują namnażanie bakterii i powstawanie przykrego zapachu. Kominy są elastyczne i świetnie dopasowują się do ciała noszącego.
- moskitiery na głowę
Latem i wiosną pojawiają się uciążliwe insekty takie jak komary czy muszki. Jeśli zamierzamy spędzić jakiś czas w okolicach wody, a tym bardziej w tropikach, to na pewno przyda się moskitiera na głowę. Jest to doskonałą alternatywa dla środków odstraszających insekty, których zresztą bardzo często nie można aplikować na twarz. Jest lekka i chroni zarówno głowę, jak i kark. W dolnej części siatki jest gumka, za pomocą której możliwa jest regulacja obwodu. Siatkę zakłada się bezpośrednio na kapelusz.
Dlaczego należy chronić głowę przed słońcem?
W okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, należy odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chronimy nie tylko skórę, ale także, a może przede wszystkim głowę. Dlaczego? Ochrona głowy jest tak ważna ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia udaru cieplnego. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, przewlekle chorych i dzieci, które nie mają odpowiednio wykształconej termoregulacji. Ma to ogromne znaczenie nie tylko podczas przebywania w palącym słońcu na plaży czy w górach, ale także, a może przede wszystkim w miejskiej betonowej dżungli. W miastach jest mało roślinności, a długie przebywanie w betonie, który dodatkowo potęguje uczucie gorąca, może doprowadzić do udaru cieplnego. Nakrycie głowy, a zwłaszcza kapelusz z szerokim rondem czy czapka z daszkiem dodatkowo chronią twarz i oczy. Pamiętajmy, że ponieważ mocne słońce niszczy wzrok, uszkadzając siatkówkę i powodując zmiany w plamce żółtej, to oprócz obowiązkowych okularów warto je zasłaniać także kapeluszem.
Oczywiście, by ochrona przeciwsłoneczna była pełna nie należy zapominać o okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, a najlepiej także polaryzacją, przewiewnym, bawełnianym ubraniu oraz kremie z odpowiednio wysokim filtrem słonecznym.
Dodaj komentarz