31 grudnia, w ciągu dnia szykujemy się po to, by wieczorem ten jeden raz do roku zapomnieć o codzienności i przeżyć niezapomnianą noc. Propozycji mamy wiele, jedni wybierają huczne bale, inni kluby, domówki, czy zwyczajne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Ostatnio coraz popularniejszą formą spędzania Sylwestra są maratony filmowe. Tak, czy inaczej wybija północ, a my z kieliszkiem szampana witamy Nowy Rok życząc sobie wszystkiego co najlepsze składamy życzenia noworoczne. A czy zastanawialiście się kiedyś jak ostatni dzień roku świętują mieszkańcy innych krajów? My postanowiliśmy zrobić mini przewodnik po Sylwestrach i witaniu Nowego Roku w odległych zakątkach świata.
Nowy Rok w Nowym Jorku
W tym mieście wszystko kręci się wokół Time Squere, gdzie co roku przybywa tam około miliona osób. Główną atrakcja jest kula ważąca ponad 5 tysięcy kilogramów i mająca ponad 3 metry średnicy, która na minutę przed północą zaczyna się stopniowo obniżać. Tej uroczystości zazwyczaj towarzyszą występy muzyczne znanych artystów.
Nowy Rok na Filipinach
Tu liczy się hałas. Dosłownie. Mieszkańcy tego kraju bowiem o północy włączają głośną muzykę, odpalają głośne petardy sami zachowując się hałaśliwe. Filipińczycy wierzą, że w ten sposób odganiają złe moce, które miałyby przynieść pecha na nadchodzący Nowy Rok. Na stole w czasie Sylwestra nie może również zabraknąć 12 przysmaków na każdy miesiąc Nowego Roku, gdzie z reguły są to owoce.
Nowy Rok w Afryce Południowej
Tu jest dość niebezpiecznie i to bynajmniej nie ze względu na ludzi na ulicach pod wpływem alkoholu, czy popularnych petard. W Afryce Południowej tuż po północy wyrzuca się przez okno większość niepotrzebnych rzeczy stanowiących „balast”, którego trzeba się pozbyć witając Nowy Rok. Wiąże się to na przykład z tym, że przez okno nagle może zostać wyrzucony telewizor…
Nowy Rok w Danii
Nie mniej ekstremalnie jest w Dani. Tam bowiem tradycja jest trzaskanie naczyniami przed domem swoich bliskich, gdzie ma im to przynieść szczęście. To jednak nie wszystko. Tuż po północy Duńczycy zeskakują z krzeseł w celu wypędzenia złych mocy, które miałyby zagościć w Nowym Roku.
Nowy Rok w Australii
Podobnie jak w Polsce tam dużą rolę odgrywają sztuczne ognie, gdzie szczególnie w Sydney odbywają się ich specjalnie pokazy. Tego typu widowisko co roku również gromadzi ponad milionową widownie.
Nowy Rok w Rosji
Ponownie dominują fajerwerki, oraz szampan. Co ciekawe jednak z okazji Nowego Roku wręczane są również prezenty. W Rosji rozpoczęcie Nowego Roku odlicza wieża zegarowa, wydająca charakterystyczne uderzenia w czasie których należy pomyśleć życzenia na nadchodzący Nowy Rok.
Nowy Rok w Hiszpanii
Podobnie jak w przypadku Rosji, tu również istotną rolę odgrywa zegar, oraz winogrona, a konkretnie mamy tu 12 uderzeń, gdzie za każdym jednym należy zjeść jedno winogrono tym samym zapewniając sobie szczęście w każdym miesiącu Nowego Roku.
Nowy Rok w Ameryce Środkowej i Południowej
Brazylia, Ekwador, Wenezuela, czy Boliwia – tu, aby przynieść sobie szczęście należy włożyć specjalna na te okazje bieliznę. Grunt, aby była ona minimum dwukolorowa, gdyż każdy kolor symbolizuje coś innego. Czerwień oznacza miłość, żółć bogactwo, niebieski zdrowie, zielony szczęście, a biały spokój.
Nowy Rok w Findlandii
Sylwester w Finlandii śmiało można porównać do Andrzejek w Polsce, tam bowiem mieszkańcy wróżą sobie ze stopionej cyny. I tak oto jeśli pojawia się kształt serca, to należy spodziewać się ślubu, rzeźba w kształcie statku oznacza daleką podróż, a kształt przypominający świnie – mnóstwo jedzenia.