Ząbkowice Śląskie – co warto zobaczyć?

Z wizytą w mieście będącym inspiracją dla twórczyni najsłynniejszego horroru na świecie…

…przynajmniej tak twierdzą jego mieszkańcy, ale po kolei.  Jeśli zdecydujecie się spędzić kilka dni w województwie dolnośląskim w okolicach Gór Stołowych to zachęcam do odwiedzenia urokliwego miasteczka jakim są Ząbkowice Śląskie. Jest to ciekawa turystycznie miejscowość która do zakończenia II wojny światowej nosiła nazwę Frankenstein nadaną przez niemieckich kolonistów z Frankonii. Oprócz niezwykle charakterystycznej nazwy w archiwach zachowały się kroniki z których wynika, że na początku XVII wieku wybuchła zaraza dżumy, w wyniku której zmarło ponad 30 % mieszkańców. Śledztwo wykazało, że zaraza w rozprzestrzenianiu się miała swoich pomocników – miejscowych grabarzy, którzy produkowali proszek z zainfekowanych zwłok i rozsypywali go w  domach mieszkańców tak aby jak największa liczba osób zmarła…

Ta historia jak i nazwa zdaniem miejscowych historyków zainspirowała Mary Shilley do napisania najsławniejszego horroru na świecie czyli „Frankensteina”. Nawiązanie do tej teorii możemy znaleźć w wielu miejscach w mieście oraz przygotowanych specjalnie dla turystów atrakcjach.

Odkryj w sobie detektywa i odwiedź laboratorium szalonego naukowca

Jeśli macie ochotę na odpoczynek od tradycyjnego zwiedzania polecam „Komnatę Tajemnic”. Jest to stworzony dla wszystkich fanów zagadek escape room znajdujący się w komnacie wieży.  Śmiałkowie zostają uwięzieni na godzinę w pomieszczeniu i aby się wydostać muszą rozwiązać wiele zagadek i oczywiście mają na to zaledwie 60 minut. Ta fantastyczna zabawa sprawi, że poczujecie się jak asystenci Sherlocka Holmesa.

Gdy już uda wam się wydostać z pułapki zapraszam do Izby Pamiątek Regionalnych gdzie w jej podziemiach będziecie mieli okazję zwiedzić laboratorium Frankensteina – tajemnicze odgłosy, półmrok, słoiki ze zwierzętami w formalinie oraz wiele innych atrakcji pozwoli stać się na chwilę bohaterem słynnego horroru.

Mapa tajemnic przewodnikiem po Ząbkowicach

Po takich niesamowitych atrakcjach warto poznać Ząbkowice Śląskie dokładniej, ale aby nie było tak do końca tradycyjnie po wyjściu z laboratorium Frankensteina zabierzcie ze sobą z Izby Pamiątek specjalną mapę która pozwoli Wam wziąć udział w kolejnej grze – queście „ Tajemnice Ząbkowic”. Kierując się wskazówkami obejrzycie najciekawsze miejsca a przy okazji zdobędziecie wiele punktów i będziecie mieli okazję dotrzeć do skarbu.  Aby ułatwić Wam nieco zadanie zaznajomimy Was z najważniejszymi punktami w mieście.

Ząbkowice Śląskie – Prawie jak w Pizie

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Ząbkowicach jest Krzywa Wieża której odchylenie na prawie 2,14 m jest widoczne na pierwszy rzut oka. Sama wieża to pozostałość albo po dzwonnicy, albo po murach obronnych albo po dawnym zamku- na przestrzeni lat historycy nie mogą ustalić wspólnej wersji w kwestii celu powstania budowli ale co do jednego są zgodni- budowniczy od początku planowali stworzyć krzywą wieżę aby była punktem charakterystycznym w mieście. Obecnie można ją zwiedzać i ze szczytu podziwiać panoramę miasta i okolic. W jednej z sal otwartych dla zwiedzających możemy obejrzeć wystawę o nawiązującym do historii miasta tytule  „ Średniowieczna Izba Tortu i więzienie w Lochu Głodowym”.

Nagrobek największego władcy okolicy i jego zamek

Obok Krzywej Wieży warto zajrzeć do Kościoła Świętej Anny którego historia sięga końca XIII wieku. Tak jak większość miasta został wielokrotnie zniszczony ale znajduje się w nim kilka ciekawych elementów zachowanych na przestrzeni wieków. Pierwszym z nich jest obraz Świętej Anny z Rodziną w ołtarzu głównym stworzony w 1701 roku przez Johanna Clayssena oraz nagrobek największego władcy miasta Karola I i jego małżonki Anny Żagońskiej. Po wyjściu z Kościoła poszukajcie przy murach rzeźby Świętego Jana Nepomucena najsłynniejszego świętego regionu która została stworzona jeszcze przed jego beatyfikacją.

Kolejnym ciekawym miejscem są ruiny zamku zbudowanego przez władców tych ziem- przede wszystkim Karola I.  W ruinach możemy obejrzeć zachowane w częściach cztery skrzydła zamku, baszty, sale, ganek z zamurowaną studnią  oraz ciekawe płaskorzeźby.

Gdy już poczujecie się jak bohater horroru, poszukiwacz skarbów i słynny detektyw zapraszam do poznawania kolejnych równie ciekawych i oryginalnych miejsc które możecie odkryć w wielu zakątkach naszego kraju.