Każdego roku latem, oraz w czasie ferii zimowych to miejsce przyciąga tysiące turystów. Każdy ceni sobie w tym mieście coś innego, dla wielu jednak Zakopane, to nie tylko góry. Co zatem przyciąga do tego miasta?
Zakopane – największy ośrodek miejski w bezpośrednim otoczeniu tatr. W tym miejscu amatorzy sportów zimowych zawsze znajdą coś dla siebie głównie dlatego, że zarówno miejsc (jak i śniegu!) do narciarstwa zimą nie brakuje. W tym wypadku idealnym miejscem wydaje się być Gubałówka na którą prowadzi kolej liniowo – terenowa. Oprócz tego znajduje się tam między innymi: ośrodek narciarski z trasami na polanie Gubałówka, rynną swoboardową i snowparkiem, narciarskie wyciągi, czy zjeżdżalnia grawitacyjna.
Tu można zdobyć prawdziwy szczyt
Giewont (1894 m.n.p.m), to oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy każdemu turyście. Jeszcze innym, bardzo popularnym szczytem jest Nosal (1.206 m.n.p.m). Co roku tłumy turystów wjeżdżają kolejką na Kasprowy Wierch. Zdobycie takich szczytów jest nie tylko osiągnięciem wyczynowym, ale i możliwością zobaczenia z góry całej panoramy Zakopanego.
Góry, to także… doliny
Wśród nich Dolina Chochołowska. Jest to największa tatrzańska dolina, której długość, to około 10 kilometrów. Jej położenie, to zachodni kraniec pasma biegnącego wzdłuż potoku. W Dolinie Chochołowskiej można spotkać pasące się owce, oraz szeregi starych szałasów. Ponadto wiosną można tu podziwiać kwitnące krokusy. Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem Świętego Jana Pawła II.
Morskie Oko – prawdziwa perełka
Morskie Oko, to największe jezioro znajdujące się w Tatrach. Położone w Dolinie Rybiego Potoku, który leży około 25 kilometrów od Zakopanego. W jeziorze tym żyją pstrągi. Co ciekawe zimą jezioro zamarza, dzięki czemu turyści mogą spacerować po jego tafli. Morskie
Zakopane, to nie tylko przyroda
W związku z tym warto powiedzieć sobie nieco więcej o miejscach, które nie są związane sama naturą. Jednym z takich miejsc jest Tatr Witkacego, który został założony 30 lat temu. Twórcom tego teatru zależy przede wszystkim na krzewienie tradycji Zakopanego w którym nie brakowało przedsięwzięć artystycznych zwłaszcza na początku XX wieku.
Muzeum Tatrzańskie jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w naszym kraju. Muzeum posiada trzy części – historyczną, etmograficzną i przyrodniczą.
Regionalna kuchnia
To kolejny element, który przyciąga turystów z całego kraju. Oscypki z żurawiną, baranina, jagnięcina, kwaśnica, ser bundz, to tylko niektóre przysmaki jakie uwielbiamy na Podhalu. Tego typu dania jeszcze bardziej smakują w regionalnych karczmach, które tylko oddają klimat tamtejszej kultury podkreślając swoje przywiązanie do niej nie tylko poprzez wystrój wnętrz (obsługa wyłącznie w regionalnych strojach), ale i muzykę – tu nie ma muzyki z popularnych stacji radiowych, a słychać jedynie skrzypce grającej na żywo kapeli góralskiej. Wizyta w takiej karczmie, to idealny sposób, by rozgrzać się po emocjach na górskich stokach,
Pozostaje jeszcze Wielka Krokiew, która chętnie jest odwiedzana nie tylko w czasie zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, ale i przez cały rok, a jeśli potrzebujesz wyjść na zakupy, tu rozwiązanie jest tylko jedno – Krupówki.